menusearch
asretafakor.ir

با سیر به جنگ چاقی بروید

۱۳۹۸/۶/۲۷ چهارشنبه
(0)
(0)
با سیر به جنگ چاقی بروید
با سیر به جنگ چاقی بروید

به گزارش پایگاه خبری عصر تفکر، چاقی و اختلالات متابولیکی از مهم ‌ترین عوامل خطرساز سلامتی در دنیا هستند. به اعتقاد دانشمندان، اختلال در تعادل انرژی بدن، منجر به بروز چاقی می ‌شود که یک وضعیت التهابی هر چند خفیف به شمار می ‌آید. افزایش وزن بدن، خود در درازمدت باعث ایجاد خطراتی برای سلامتی می ‌شود، زیرا با بسیاری از بیماری‌ ها مانند بیماری‌ های قلبی عروقی، دیابت نوع دو، حمله قلبی، پوکی استخوان، اختلالات خواب و برخی انواع سرطان در ارتباط است.

برای مقابله با این معضل، انجام فعالیت ‌های مناسب بدنی در کنار استفاده از مکمل ‌های گیاهی مورد تایید، می ‌توانند بسیار مؤثر باشند. در همین خصوص، پژوهشگرانی از دانشگاه سمنان تأثیر تمرین مقاومتی را به همراه استفاده از مکمل سیر بر سطوح خونی یک هورمون مهم که در اضافه ‌وزن مؤثر است، بررسی کرده ‌اند.

این هورمون که «آدیپونکتین» نام دارد، یکی از مهم ‌ترین هورمون ‌های بافت چربی بوده که فعالیت ‌های بیولوژیکی متعددی را تنظیم می ‌کند و غلظت آن برخلاف برخی دیگر از هورمون ‌ها، در چاقی، دیابت، بیماری ‌های عروق کرونر و همچنین فشارخون کاهش می ‌یابد. لذا، بررسی سطوح آن در خون می ‌تواند در تشخیص و بررسی بیماری ‌ها مفید واقع شود.

در این پژوهش زنان سالم دارای اضافه‌ وزن با میانگین سنی ۲۰ تا ۲۹ سال مشارکت داشتند. این افراد، به مدت پنج هفته تمرینات مقاومتی را به‌ صورت سه جلسه در هر هفته انجام دادند و در تمام این مدت نیز، روزانه یک گرم مکمل سیر دریافت کردند. قبل و بعد از برنامه تمرین، شاخص‌ های بدنی و سطح سرمی هورمون آدیپونکتین در این افراد اندازه‌ گیری شد. نتایج حاصل از این تحقیق نشان داد که ۵ هفته تمرین مقاومتی به همراه مکمل ‌دهی سیر منجر به کاهش مواردی چون وزن و شاخص BMI می ‌شود.

بر این اساس، انجام چنین تمریناتی به همراه مصرف مکمل سیر، افزایش سطح هورمون آدیپونکتین در خون را به همراه دارد. به گفته محققین فوق: «هر چند این تغییرات، به نسبت جزئی بوده است، پیشنهاد می‌ شود زنان چاق که با هدف کاهش وزن به تمرین مقاومتی و مصرف مکمل سیر می پردازند، این کار را در مدت ‌زمان طولانی‌ تری ادامه دهند تا نتایج بهتری را کسب نمایند».

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر