menusearch
asretafakor.ir

برای پیشگیری از یبوست تخم شربتی بخورید!

۱۴۰۲/۲/۳۱ یکشنبه
(0)
(0)
برای پیشگیری از یبوست تخم شربتی بخورید!
برای پیشگیری از یبوست تخم شربتی بخورید!

خوشبختانه هر روز مردم بیشتر با روش های طبیعی برای مقابله با برخی مشکلات روزمره آشنا شده و از‌ آنها استقبال می‌کنند. تخم شربتی جزو همین روش های طبیعی است که برای درمان مشکلات زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته ما ایرانی ها از آن به عنوان یک نوشیدنی برای رفع عطش تابستان استفاده می‌کنیم. اما باید بدانید که این دانه های ریز سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی و اسیدهای چرب ضروری هستند که اثرات زیادی مانند کاهش وزن، کنترل کلسترول خون و تری گلیسیرید و رفع مشکلات گوارشی مانند یبوست دارند. اگر شما نیز از مشکلات گوارشی رنج می‌برید می‌توانید تخم شربتی را به برنامه ی غذایی تان اضافه کرده و از خواص کم نظیر آن بهره مند شوید. تخم شربتی نیز مانند تمام دانه های دیگر سرشار از فیبر است که به طور مؤثری روی عملکرد روده ها تأثیر می‌گذارد و باعث افزایش حرکت‌ آنها و رفع یبوست می‌شود. با ما همراه باشید تا بیشتر با این دانه های ریز و تأثیر‌ آنها برای رفع یبوست آشنا شوید.

 

تخم شربتی برای مقابله با یبوست: چرا و چگونه؟

تخم شربتی حاوی ترکیبات گیاهی شناخته شده ای به نام موسیلاژ است که به تنظیم عبور مدفوع از روده ها و ایجاد احساس سیری و پیشگیری از پرخوری کمک می‌کند. نتایج پژوهش های اخیر نشان می‌دهند که خاصیت اصلی تخم شربتی مقابله با یبوست است. دلیل آن نیز فیبرهای محلول و غیر محلول در آب فراوان موجود در این دانه های ریز است که برای داشتن گوارشی سالم، لازم و ضروری اند. فیبرهای محلول در آب باعث افزایش حرکات روده ها می‌شوند به خاطر اینکه این فیبرها در بدن هضم نمی‌شوند و مانند یک جارو ضایعاتی که مورد نیاز بدن نیستند را تمیز می‌کنند. از طرف دیگر فیبرهای محلول در آب باعث افزایش عبور مدفوع از روده ها می‌شوند چون آب را جذب می‌کنند، حجیم شده و به خوبی مواد زائد را از بدن دفع می‌کنند.

این دانه ها زمانی که به میزان کافی آب جذب کنند می‌توانند به طور مؤثر عمل کرده و با یبوست مقابله کنند. بنابراین لازم است که با مصرف تخم شربتی مصرف آب یا دیگر نوشیدنی های طبیعی و سالم را نیز افزایش دهید.

 

خواص تخم شربتی

یکی ازخواص تخم شربتی میزان بالای اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 موجود در آن است. این دو اسید چرب ضروری برای دستگاه قلب و عروق مفید هستند و باید حتماً از طریق مصرف مواد غذایی جذب بدن شوند چون بدن قادر به تولید‌ آنها نیست. تخم شربتی همچنین حاوی میزان قابل توجهی ویتامین های A، D،E وKو همچنین مواد معدنی مانند آهن، بور، پتاسیم، کلسیم و فسفر است. این دانه های ریز حاوی فیبرها و آنتی اکسیدان ها است و دو برابر بیشتر از دانه های دیگر حاوی پروتئین است.

 

روش مصرف تخم شربتی برای مقابله با یبوست

مصرف منظم تخم شربتی برای داشتن رژیم غذایی سالم و همچنین تحریک عملکرد روده ها مؤثر است. با این حال لازم است که روش مصرف آن را به درستی یاد بگیرید تا بهره ی بیشتری از خواص ببرید.

 

لازم نیست همیشه به میزان یکسانی تخم شربتی بخورید

توصیه می‌شود که روزانه حداکثر دو قاشق تخم شربتی مصرف کنید تا به خوبی از خواص آن بهره مند شوید. اگر تاکنون از این دانه های ریز استفاده نکرده اید بهتر است در ابتدا با میزان کم یعنی یک قاشق در روز شروع کنید و به مرور به دو قاشق در روز برسانید.

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر