menusearch
asretafakor.ir

خواص دارویی گیاه میخک

header
۱۳۹۹/۸/۱۴ چهارشنبه
(1)
(0)
خواص دارویی گیاه میخک
خواص دارویی گیاه میخک

گل میخک

میخک  صد پر نوعی از گیاهان دارویی است، درخت این گیاه در تمام طول سال سبز است. گل های این گیاه دارای بوی معطر قوی می باشد و ارتفاع درخت ۱۰ تا ۱۲ متر است و گاهی تا ۲۰ متر هم رشد و دارای برگ هایی بزرگ و با گل هایی سرخ می باشد. جوانه های گل در ابتدا کم رنگ هستند و به تدریج تبدیل به سبز و پس از آن به رنگ قرمز تبدیل می شود، در این هنگام میوه های درخت آماده برداشت هستند و به عنوان ادویه استفاده می شود.

میخک بیشتر به عنوان یک ادویه شیرین و معطر شناخته می شود، اما در طب سنتی نیز از آن استفاده می شده است. ترکیبات موجود درمیخک ممکن است چندین فواید سلامتی، از جمله حمایت از سلامت کبد و کمک به تثبیت سطح قند خون داشته باشد. میخک حاوی فیبر، ویتامین و مواد معدنی است.

 

خواص میخک

1- میخک حاوی مواد مغذی مهم است

میخک حاوی فیبر، ویتامین و مواد معدنی است، بنابراین استفاده از میخک کامل یا آسیاب شده برای افزودن طعم به غذای شما می تواند برخی از مواد مغذی مهم را تأمین کند.

 

2- میخک سرشار از آنتی اکسیدان است

علاوه بر این که حاوی چندین ویتامین و مواد معدنی مهم است، میخک سرشار از آنتی اکسیدان است.  آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که استرس اکسیداتیو را کاهش می دهند، که می تواند به توسعه بیماری مزمن کمک کند. میخک همچنین حاوی ترکیبی به نام اوژنول است که نشان داده شده به عنوان یک آنتی اکسیدان طبیعی عمل می کند.  در حقیقت، یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که اوژنول آسیب اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد را پنج برابر مؤثرتر از ویتامین E، آنتی اکسیدان قوی دیگر متوقف می کند.

 

3- میخک به محافظت در برابر سرطان کمک کند

برخی تحقیقات نشان می دهد که ترکیبات موجود در میخک می تواند به محافظت در برابر سرطان کمک کند. در  یک مطالعه نشان داده شد که عصاره میخک به توقف رشد تومورها کمک می کند و باعث مرگ سلول های سرطانی می شود. در یک مطالعه دیگر نیز نتایج مشابهی مشاهده شد که نشان می دهد مقادیر غلیظ روغن میخک باعث مرگ سلول در 80٪ سلول های سرطانی مری می شود. همچنین نشان داده شده است که اوژنول موجود در میخک دارای خاصیت ضد سرطانی است. اوژنول در مقادیر زیاد سمی است و مصرف بیش از حد روغن میخک ممکن است باعث آسیب کبدی به ویژه در کودکان شود. برای تعیین چگونگی تأثیر مقادیر کم روی انسان، تحقیقات بیشتری لازم است.

 

4- می تواند باکتری ها را از بین ببرد

نشان داده شده است که میخک دارای خواص ضد میکروبی است، به این معنی که می تواند به جلوگیری از رشد میکروارگانیسم ها کمک کند.  یک مطالعه نشان داد که روغن اساسی میخک سه نوع باکتری متداول را از بین می برد، از جمله E. coli، که یک نوع باکتری است و می تواند باعث مسمومیت غذایی شود.

علاوه بر این، خواص ضد میکروبی میخک حتی می تواند به ارتقاء سلامت دهان و دندان کمک کند.  در یک مطالعه، مشخص شد که ترکیبات استخراج شده از میخک رشد دو نوع باکتری را که در بیماری لثه نقش دارند متوقف می کند. مطالعه دیگری روی 40 نفر اثرات دهانشویه گیاهی متشکل از روغن درخت چای، میخک و ریحان را آزمایش کرد.  پس از 21 روز استفاده از دهانشویه گیاهی، آن ها بهبودی در سلامت لثه و همچنین میزان پلاک و باکتری در دهان را نشان دادند.

 

5- میخک سلامت کبد را بهبود می بخشد

مطالعات نشان می دهد که ترکیبات مفید موجود در میخک می تواند به سلامت کبد کمک کند.  ترکیب اوژنول ممکن است به خصوص برای کبد مفید باشد. در یک مطالعه روی حیوانات، موش های دارای بیماری کبد چرب را با مخلوطی که حاوی روغن میخک یا اوژنول بودند تغذیه کرد.  هر دو مخلوط باعث بهبود عملکرد کبد، کاهش التهاب و کاهش استرس اکسیداتیو می شود. یک مطالعه حیوانی دیگر نشان داد که اوژنول موجود در میخک به معکوس کردن علائم سیروز کبدی یا زخم کبد کمک می کند. متأسفانه، تحقیقات در مورد اثرات محافظت از کبد میخک و اوژنول در انسان محدود است. میخک همچنین دارای آنتی اکسیدان زیادی است که به دلیل توانایی کمک به کاهش استرس اکسیداتیو، می تواند از بیماری کبد جلوگیری کند.

 

6- ممکن است به تنظیم قند خون کمک کند

تحقیقات نشان می دهد که ترکیبات موجود در میخک ممکن است به کنترل قند خون کمک کند. در یک مطالعه مشخص شد که میخک و نیژیرسین باعث افزایش جذب قند از خون به سلول ها، افزایش ترشح انسولین و بهبود عملکرد سلول های تولید کننده انسولین می شوند. انسولین هورمونی است که مسئول انتقال قند از خون به سلول های شما است. عملکرد مناسب انسولین برای حفظ سطح قند خون ثابت ضروری است.  در ترکیب با یک رژیم غذایی متعادل، میخک می تواند به شما در کنترل سطح قند خون کمک کند.

 

7- ممکن است باعث سلامت استخوان شود

پوکی استخوان وضعیتی است که اکثر افراد دچار آن می شوند. پوکی استخوان، ممکن است خطر شکستگی را افزایش دهد. در مطالعه ای نشان داده شده است که برخی از ترکیبات موجود در میخک به حفظ توده استخوان کمک می کند. به عنوان مثال، یک مطالعه حیوانی نشان داد که عصاره گل میخک دارای مقدار زیادی اوژنول است که باعث بهبود چندین نشانگر پوکی استخوان و افزایش تراکم و قدرت استخوان می شود. میخک همچنین سرشار از منگنز است و 30 درصد ازDV  را فقط در 1 قاشق چای خوری (2 گرم) میخک آسیاب شده تأمین می کند.  منگنز یک ماده معدنی است که در تشکیل استخوان نقش دارد و برای سلامت استخوان فوق العاده مهم است.

 

8- ممکن است زخم معده را کاهش دهد

برخی تحقیقات نشان می دهد که ترکیبات موجود در میخک می تواند به درمان زخم معده کمک کند.  زخم معده، زخم های دردناکی است که در غشای معده، اثنی عشر یا مری تشکیل می شود.  این ها معمولاً به دلیل کاهش پوشش محافظ معده ایجاد می شوند، که به دلیل عواملی مانند استرس، عفونت و ژنتیک است. در یک مطالعه حیوانی نشان داده شد که روغن اساسی از میخک باعث افزایش تولید مخاط معده می شود.  مخاط معده به عنوان یک مانع عمل و به جلوگیری از فرسایش مخاط معده از اسیدهای گوارشی کمک می کند.  یک مطالعه حیوانی دیگر نشان داد که عصاره گل میخک به درمان زخم معده کمک می کند و اثراتی مانند چندین داروی ضد زخم را نشان می دهد.  اگرچه اثرات ضد زخم میخک و ترکیبات آن امیدوار کننده است، اما مطالعات بیشتری در مورد اثرات آن بر روی انسان مورد نیاز است.

 

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر