menusearch
asretafakor.ir

صندل قرمز گیاهی با فواید فراوان

۱۳۹۸/۱۱/۷ دوشنبه
(0)
(0)
صندل قرمز گیاهی با فواید فراوان
صندل قرمز گیاهی با فواید فراوان

صندل قرمز چیست؟

صندل قرمز (نام علمی:  Adenanthera pavonina)  نام یک گونه از زیرخانواده کهوریان است. به فارسی در کتب طب سنتی صندل قرمز یا صندل سرخ گویند. چوب این درخت به چین وارد می شود و درخت آن بومی مناطق هند، حبشه و زنگبار است. چوب آن قرمز است که به نام صندل قرمز معروف می باشد. در کتب طب سنتی ایران این صندل را در ردیف صندل سفید تحت عنوان صندل نام می برند در صورتی که چوب دو درخت متفاوت هستند و خواص آن ها نیز تا حدودی متفاوت است.

 

ترکيبات شيميايى‏ صندل قرمز

صندل قرمز از نظر ترکيبات شيميايى در سرشاخه‏ هاى تازه درخت صندل قرمز گلوکوزيد و يک ماده رنگى قرمز وجود دارد. چوب صندل قرمز داراى عطر و بويى نيست. از اين درخت در اثر شکافى که به تنه آن وارد مى ‏شود صمغى مى ‏گيرند که به کينو معروف است، در صمغ کينو که از اين درخت گرفته مى ‏شود يک نوع تانن خاصى به نام کينوتانيک اسيد و يک ماده رنگى قرمز گرفته مى‏ شود و با تقطير خشک، از آن مواد پيروکاتچين‏ و پروتوکاتچى نيک اسيد به دست مى ‏آيد که اثر آن ها تقريبا شبيه کاتچو است.

 

خواص صندل قرمز یا سرخ

طبع صندل قرمز سرد و خشک است. در هندوستان از چوب صندل قرمز به عنوان خنک کننده، قابض و تونیک در استعمال خارجی برای ناراحتی های صفراوی و رفع التهاب و سردرد گرم، کاهش تب و همچنین برای رفع ناراحتی های پوست و ضمنا برای تقویت دید چشم تجویز می شود. در تایوان از محلولی که از خیس کرده خاک اره آن حاصل می شود، برای کاهش ورم استفاده می شود. در اندونزی خاک اره صندل قرمز را با برنج می پزند و برای قطع خونریزی می خورند. چوب قرمز آن داروی رفع ناراحتی خون است و در زخم ها و جراحت های مختلف از آن برای قطع خونریزی و از بین بردن چرک و عفونت استفاده می کنند. بومی ها در تایوان از این گیاه به عنوان یک داروی سری برای معالجه مسمومیت استفاده می کنند. برای تقويت ديد چشم نیز از دمکرده گياه صندل سرخ استفاده می‌کنند.

 

خواص پودر صندلی برای پوست و زیبایی

پودر صندل یک ماده طبیعی است که به شیوه های مختلفی برای درمان و زیبا سازی پوست استفاده می شود. در اینجا چند استفاده از چوب صندل در زیبایی را بیان می کنیم:

 

برای درمان آکنه

یک قاشق غذاخوری از پودر چوب صندل را با نصف قاشق چای خوری پودر زردچوبه وکمی شیر یا آب مخلوط کرده تا به شکل خمیر درآید این خمیر را به مدت 30 دقیقه روی صورت نگه دارید سپس بشویید. این درمان آکنه سنتی ثابت کرده است که بسیار مفید است.

 

برای پوست های خشک

روغن صندل زمانی که پوست خشک است استفاده می شود داروی خوبی برای درمان پوست پوسته پوسته و خشک است. شما همچنین می توانید پودر چوب صندل را با مقداری شیر بر روی صورت بمالید، آن را انعطاف پذیر و نرم می کند.

 

برای از بین بردن لکه های قهوه ای مایل به زرد

صندل دارای خاصیتی برای تسکین پوست های آفتاب سوخته است. پودر چوب صندل را با کمی روغن نارگیل و روغن بادام مخلوط کنید و به عنوان ماسک صورت استفاده کنید لکه های قهوه ای از بین می روند.

 

برای چین و چروک پوست

صندل همچنین می تواند به عنوان یک ماسک صورت برای از بین بردن چین و چروک پوست استفاده شود. زرده تخم مرغ، عسل، پودر چوب صندل و اسطوخودوس ماسک درست کرده. چند بار در هفته به پوست بزنید.

 

برای نرم و درخشان کردن پوست

صندل نیز یک درمان خوب برای پوست های نرم و درخشان است. صورت خود را خوب با روغن چوب صندل ماساژ دهید. همچنین می توانید پودر چوب صندل را با هر روغن دیگر مخلوط کرده ماساژ دهید و به مدت 12 ساعت بر روی پوست بماند.

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر