menusearch
asretafakor.ir

فواید فوق العاده چای ریبوس

header
۱۳۹۹/۷/۶ یکشنبه
(1)
(0)
فواید فوق العاده چای ریبوس
فواید فوق العاده چای ریبوس

چای ریبوس چیست؟

چای ریبوس  یک چای گیاهی قرمز است که از برگ های تخمیر شده  درختچه  آسپالاتوس لینیرایز (Aspalathus linearis)، گیاه بومی آفریقای جنوبی به دست می آید. بسیاری از افراد از آن به عنوان جایگزینی برای چای سبز یا سیاه استفاده می کنند. ریبوس سنتی با تخمیر برگ ها درست می شود و آن ها را به رنگ قرمز قهوه ای در می آورد.  چای ریبوس سبز تخمیر نشده نیز موجود است.

چای ریبوس عطر و طعم شیرین و لطیف دارد.  چای ریبوس به عنوان یک نوشیدنی خوشمزه و سالم محبوبیت زیادی دارد. طبع چای ریبوس گرم است و برای افراد سرد مزاج نوشیدنی بسیار مناسبی است. علاوه بر این، مدافعان ریبوس را برای مزایای بالقوه سلامتی آن ستایش و ادعا می کنند که آنتی اکسیدان های آن می توانند از سرطان، بیماری های قلبی و سکته پیشگیری کنند.

فواید چای ریبوس

1- دارای مقدار کمی تانن و فاقد کافئین و اسید اگزالیک

کافئین یک محرک طبیعی است که هم در چای سیاه و هم در چای  سبز یافت می شود. مصرف مقادیر متوسط کافئین به طور کلی بی خطر است.  حتی ممکن است فوایدی برای عملکرد ورزشی، تمرکز و خلق و خوی داشته باشد. با این حال، مصرف بیش از حد با تپش قلب، افزایش اضطراب، مشکلات خواب و سردرد ارتباط دارد.  بنابراین، برخی افراد ترجیح می دهند از مصرف کافئین خودداری کنند یا آن را محدود کنند.  از آنجا که چای ریبوس به طور طبیعی فاقد کافئین است، یک گزینه عالی برای چای سیاه یا سبز است. ریبوس همچنین دارای میزان تانن کمتری نسبت به چای سیاه یا سبز معمولی است. تانن، ترکیبات طبیعی موجود در چای سبز و سیاه، در جذب برخی مواد مغذی مانند آهن اختلال ایجاد می کند. همچنین برخلاف چای سیاه و سبز، چای ریبوس قرمز اسید اگزالیک کمتری دارد.  مصرف مقادیر زیاد اسید اگزالیک می تواند خطر ابتلاء به سنگ کلیه را افزایش دهد و ریبوس را به گزینه مناسبی برای افراد مبتلا به مشکلات کلیوی تبدیل کند.

 

2-دارای آنتی اکسیدان ها

ریبوس به دلیل داشتن آنتی اکسیدان های تقویت کننده سلامتی، شامل آسپالاتین و کوئرستین، با مزایای سلامتی همراه است. آنتی اکسیدان ها ممکن است به محافظت از سلول ها در برابر آسیب رادیکال های آزاد کمک کنند. در طولانی مدت، اثرات آن ها ممکن است خطر ابتلاء به بیماری ها، مانند بیماری های قلبی و سرطان را کاهش دهد.  برخی شواهد نشان می دهد که چای ریبوس می تواند سطح آنتی اکسیدان را در بدن شما افزایش دهد. با این حال، این آنتی اکسیدان ها ممکن است ناپایدار باشند و یا به طور ناکارآمد توسط بدن جذب شوند.

 

3- ممکن است سلامت قلب را تقویت کند

آنتی اکسیدان های موجود در ریبوس با داشتن قلب سالم در ارتباط هستند.  این ممکن است به روش های مختلفی اتفاق بیفتد.

اول، نوشیدن چای ریبوس با مهار آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین  (ACE)  ممکن است اثرات مفیدی بر فشار خون داشته باشد.  در مطالعه ای روی 17 نفر، نوشیدن چای ریبوس فعالیت  ACE  را 30-60 دقیقه پس از مصرف مهار کرد.  با این حال، این به معنای تغییر فشار خون نیست. شواهد امیدوار کننده تری وجود دارد که نشان می دهد این چای می تواند سطح کلسترول را بهبود بخشد.  در یک مطالعه روی 40 بزرگسال دارای اضافه وزن و در معرض خطر بالای بیماری قلبی، شش فنجان چای ریبوس روزانه به مدت شش هفته باعث کاهش کلسترولLDL  " بد" می شود و کلسترولHDL  "خوب" را افزایش می دهد. با این حال، همین تأثیر در افراد سالم دیده نشد.  سطح کلسترول سالم باعث محافظت بیشتر در برابر بیماری های مختلف قلبی، از جمله حملات قلبی و مغزی می شود.

 

4- ممکن است خطر سرطان را کاهش دهد

مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که آنتی اکسیدان های کورستین و لوتئولین که در چای ریبوس وجود دارد، می توانند سلول های سرطانی را از بین ببرند و از رشد تومور جلوگیری کنند.  با این حال، مقدار کوئرستین و لوتئولین در یک فنجان چای ناچیز است.  بسیاری از میوه ها و سبزیجات منابع بسیار بهتری هستند.

 

5- برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 مفید است

چای ریبوس تنها منبع طبیعی شناخته شده آنتی اکسیدان آسپالاتین است که مطالعات حیوانی نشان می دهد ممکن است اثرات ضد دیابت داشته باشد. یک مطالعه بر روی موش های مبتلا به دیابت نوع 2 نشان داد که آسپالاتین سطح قند خون را متعادل و مقاومت به انسولین را کاهش می دهد، که می تواند برای افرادی که دیابت نوع 2 دارند یا در معرض خطر هستند امیدوار کننده باشد.  با  این حال، مطالعات انسانی مورد نیاز است.

 

6- چای ریبوس و لاغری

چای رویبوس فاقد کالری است، بنابراین ممکن است گزینه خوبی برای نوشیدنی برای کسانی باشد که سعی در کاهش وزن یا حفظ وزن مناسب دارند. طبق نتایج یک مطالعه،  چای ریبوس  همچنین ممکن است با افزایش سطح لپتین برای مدیریت وزن مفید باشد. لپتین هورمونی است که به تنظیم مصرف غذا کمک می کند و سیگنال هایی را به بدن ارسال می کند که غذای کافی داشته است. این چای همچنین از تشکیل سلول های جدید چربی جلوگیری کرده و متابولیسم سریع چربی را تشویق می کند.

 

عوارض جانبی چای ریبوس

به طور کلی، ریبوس بسیار ایمن است. اگرچه عوارض جانبی منفی بسیار نادر است، اما برخی از آن ها گزارش شده است.

یک مطالعه موردی نشان داد که نوشیدن مقدار زیادی چای ریبوس در روز با افزایش آنزیم های کبدی مرتبط است، که اغلب می تواند نشان دهنده مشکل کبدی باشد. با این حال، این فقط یک مورد پیچیده بود. برخی منابع حاکی از آن است که افرادی که دارای شرایط حساس به هورمون هستند، بهتر است از مصرف این نوع چای اجتناب کنند. با این حال، این اثر بسیار ملایم است و به احتمال زیاد قبل از مشاهده اثر، باید مقادیر بسیار زیادی را مصرف کنید.

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر