menusearch
asretafakor.ir

نوعی سبزی ضد رماتیسم

header
۱۳۹۹/۷/۱۲ شنبه
(0)
(0)
نوعی سبزی ضد رماتیسم
نوعی سبزی ضد رماتیسم

ترخون

ترخون منبع بسیار خوبی از آهن،کلسیم و منگنز می باشد. این سبزی همچنین دارای پتاسیم، منیزیم و ویتامین های A و C می باشد. ترخون بیشتر به صورت یک سبزی در پخت و پز استفاده می شود، اما از آن برای مصارف پزشکی نیز استفاده می کنند. از قدیم برای درمان دردهای شکمی و افزایش اشتها از ترخون استفاده می شده است. این گیاه به خصوص اگر به شکل دم کرده مصرف شود برای رفع خستگی و آرامش اعصاب بسیار سودمند است به همین دلیل برای افراد بیش فعال مفید است.

ترخون تولید صفرا به وسیله کبد را افزایش می دهد و به این ترتیب به هضم و گوارش غذا کمک می کند و موجب افزایش سرعت فرآیند سم زدایی در بدن می شود. افرادی که فشار خون بالایی دارند می توانند از این سبزی به جای نمک در غذا استفاده نمایند. ترخون توانایی بسیار زیادی برای مبارزه با کرم های روده ای نیز دارد.

 

خواص مفید روغن های فرار ترخون

روغن های ضروری ترخون به وسیله تقطیر با بخار آب از برگ ها و گل های این گیاه استخراج می شوند و شامل سینئول، استراگول، اوسیمن و فلاندرن می باشند. روغن های ضروری یا همان اسانس های فرار موجود در ترخون دارای خواص زیادی می باشند.

 

* ضد روماتیسم

روغن های فرار ترخون، توانایی بسیار خوبی برای افزایش جریان خون دارند. بدین ترتیب موجب گرم شدن ناحیه آسیب دیده می شوند و علاوه بر این نمی گذارند که اسید اوریک در آن مکان های خاص تجمع کنند.

 

* اشتهاآور

ترخون ترشح شیره های گوارشی معده را تحریک می کند و به همین دلیل موجب افزایش اشتها می شود. این اتفاق درست در زمانی شروع می شود که شما آن را در دهانتان قرار می دهید جایی که در آن بزاق تولید می شود.

 

* کمک به بهبود گردش خون

روغن های فرار موجود در ترخون گردش خون و مخاط را بهبود می بخشند و به توزیع مناسب مواد مغذی، اکسیژن، هورمون ها و آنزیم ها در سراسر بدن کمک می کنند.

 

* کمک به هضم موادغذایی

این روغن ها یا به عبارتی اسانس ها همان طور که ذکر شد موجب افزایش شیره های گوارشی در سراسر دستگاه گوارش می شوند و بدین ترتیب به افزایش توانایی بدن به هضم موادغذایی از طریق تجزیه غذاها به مواد مغذی مختلف کمک می کند (ترخون به خصوص برای هضم پروتئین ها و چربی های گوشت کمک کننده خوبی است).

 

* بو زدایی

بوی تند و معطر ترخون برای دور کردن بوی بد از بدن استفاده می شود. ترخون همچنین موجب مهار رشد میکروب های روی پوست و در نتیجه کاهش بیشتر بوی بدن می شود.

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر