menusearch
asretafakor.ir

پائودارکو چیست؟ فواید و عوارض جانبی پائودارکو

header
۱۳۹۹/۱۱/۶ دوشنبه
(0)
(0)
پائودارکو چیست؟ فواید و عوارض جانبی پائودارکو
پائودارکو چیست؟ فواید و عوارض جانبی پائودارکو

پائودارکو چیست؟

پائودارکو نام مشترک چندین گونه درخت بومی جنگل های بارانی گرمسیری آمریکای جنوبی و مرکزی است.این گیاه می تواند تا 125 فوت قد بکشد و دارای گل های صورتی تا بنفش است که قبل از ظهور برگ های جدید شکوفا می شوند. چوب آن فوق العاده متراکم و مقاوم در برابر پوسیدگی است که توسط مردم بومی برای ساختن کمان های شکار استفاده می شود. علاوه بر این، قبایل از مدت ها قبل از پوست داخلی آن به عنوان درمانی برای معده، پوست و بیماری های التهابی استفاده می کردند. چندین ترکیب به نام نفتوکینون (عمدتاً لاپاکل و بتالاپاچون) از این پوست داخلی جدا شده اند و فکر می کنند مسئول مزایای ظاهری آن هستند.

 

فوایدگیاه پائودارکو

گفته شد، بسیاری از تحقیقات پیرامون پائودارکو محدود به مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی است و بنابراین نمی تواند در مورد انسان اعمال شود.

ممکن است به درمان عفونت کمک کند

تحقیقات نشان می دهد که عصاره پائودارکو دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچی است.

در حالی که مکانیسم دقیق ناشناخته باقی مانده است، تصور می شود پائودارکو از فرآیندهای باکتری و قارچ برای تولید اکسیژن و انرژی جلوگیری می کند. چندین مطالعه آزمایشگاهی نشان می دهد که عصارهپائودارکو در برابر تعدادی از ارگانیسم های ایجاد کننده بیماری محافظت می کند و همچنین ممکن است از رشد باکتری های عفونی در سیستم هضم شما جلوگیری کند. به عنوان مثال ، مشخص شده است که بتا لاپاکون باعث مهار و درمان استافیلوکوک مقاوم به متی سیلین  (MRSA)  می شود، عفونتی که کنترل آن بسیار دشوار است.

در مطالعه دیگری، عصاره پائودارکو رشد Helicobacter (H.) pylori  را مهار کرد، باکتری که در دستگاه گوارش رشد می کند و تمایل دارد به مخاط معده شما حمله کرده و باعث ایجاد زخم شود. گفته شد، این ماده از سایر آنتی بیوتیک های رایج کمتر مؤثر است.

از آنجا که هیچ مطالعه انسانی در دسترس نیست، اثر بخشی یا ایمنی عصاره پائودارکو برای MRSA، H. pylori و سایر عفونت ها همچنان نامشخص است.

ممکن است التهاب را مهار کند

اعتقاد بر این است که عصاره پائودآرکو از التهاب (پاسخ طبیعی بدن شما به آسیب) جلوگیری می کند.در حالی که سطح پایین التهاب مفید است، تصور می شود که التهاب مزمن منجر به بیماری هایی مانند سرطان، چاقی و بیماری های قلبی شود.

چندین مطالعه حیوانی و لوله آزمایش نشان می دهد که عصاره پائودارکو از انتشار مواد شیمیایی خاصی که باعث پاسخ التهابی در بدن شما می شوند، جلوگیری می کند. به عنوان مثال ، در یک مطالعه، عصاره پائودارکو در مقایسه با دارونما، 30-50٪ التهاب را در موش ها مسدود کرد.

به همین ترتیب، این مکمل ممکن است به درمان بیماری های التهابی مانند آرتروز کمک کند، که باعث تورم، درد و سفتی در مفاصل شما می شود، کمک کند. به همین ترتیب، مطالعه دیگری روی موش ها نشان داد که عصاره پائودارکواز تولید ترکیبات شایع در بسیاری از بیماری های التهابی مزمن جلوگیری می کند. روی هم رفته، این نتایج نشان می دهد که پائودارکو ممکن است به تسکین انواع شرایط التهابی کمک کند. با این حال ، مطالعات روی انسان قبل از توصیه مورد نیاز است.

 

ممکن است وزن را کاهش دهد

پائودارکو ممکن است به کاهش وزن کمک کند.مطالعات روی موش ها نشان می دهد که عصاره پائودارکو، لیپاز پانکراس را مهار می کند، آنزیمی که به بدن کمک می کند تا چربی های رژیم غذایی را هضم و جذب کند. جلوگیری از هضم چربی را کاهش می دهد، در نتیجه کالری قابل جذب کمتری دارد. در یک مطالعه 16 هفته ای، موش هایی که با عصاره پائودارکو تغذیه شده بودند ، به طور قابل توجهی وزن خود را نسبت به افراد دارونما کاهش دادند.به همین ترتیب، در یک آزمایش در موش هایی که رژیم غذایی پرچربی داشتند، عصاره در برابر افزایش وزن بدن محافظت می شود.

با این حال، مشخص نیست که آیا عصاره پائودارکو برای جلوگیری از جذب چربی در رژیم غذایی در انسان مؤثر است.حتی در آن زمان، جلوگیری از جذب چربی در رژیم غذایی می تواند عوارض جانبی زیادی، از جمله حرکات روده ای فوری، عدم توانایی در کنترل حرکات روده، مدفوع شل و مدفوع چرب یا چرب ایجاد کند. عصاره پائودارکو در حالی که آزمایش نشده است، اگر جلوی جذب چربی در انسان را بگیرد، ممکن است باعث این عوارض شود.

 

عوارض جانبی پائودارکو

تحقیقات در مورد ایمنی طولانی مدت پائودارکو وجود ندارد و عمدتاً ناشناخته است، زیرا مطالعات در مورد عوارض جانبی آن بیشتر به حیوانات محدود می شود.

این عوارض جانبی شامل:

- حالت تهوع

- استفراغ

- رقیق شدگی خون

- تغییر رنگ ادرار

- کم خونی

- آسیب باروری

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر