menusearch
asretafakor.ir

گانودرما پادشاه گیاهان دارویی

header
۱۴۰۰/۲/۳۰ پنج شنبه
(0)
(0)
گانودرما پادشاه گیاهان دارویی
گانودرما پادشاه گیاهان دارویی

قارچها از دیرباز به لحاظ خواص دارویی در کشور‌‌‌‌های شرق آسیا مورد توجه بودهاند. برای مثال ژاپنیها به طور سنتی شیتاکهرا به عنوان اکسیر زندگی، تقویت کننده روح و جسم استفاده میکردند. خاصیت درمانی قارچ‌‌‌‌های ماکروسکوپی تا سال‌‌‌‌های اخیر در پردهای از ابهام باقی مانده بود تا اینکه بررسی‌‌‌‌های علمی، خواص دارویی آنها را نشان داد. از جمله آنها میتوان به خواص ضد باکتریایی، ضد ویروسی، ضد قارچی، ضد حساسیت، تقویت سیستم ایمنی، ضد توموری، کاهش قند، فشارخون و... قارچ‌‌‌‌های مختلف اشاره کرد.با توجه به گرایش روزافزون بشر به درمان توسط مواد طبیعی، قارچ ها می‌توانند منبعی مناسب برای تأمین این نیاز باشند. مؤثر، ارزان بودن و سهولت استفاده تهیه و مصرف قارچ ها از مزایای‌ آنها در تولید دارو به شمار می‌رود. یکی از قارچ هایی که به لحاظ دارا بودن خواص درمانی متعدد به عنوان بهترین قارچ دارویی از جمله مؤثرترین قارچ دارویی نام گذاری شده است قارچ lucidum Ganoderma است.

ژاپنی ها معتقدند که خواص درمانی سوش سیاه رنگ به مراتب بیشتر از سوش قرمز رنگ است. گونهlucidum Ganodermaجزء یکی از مهم ترین رستنی ها در طب سنتی چین محسوب می‌شود، به طوری که همراه با رستنی‌‌‌‌های دیگر و یا به تنهایی برای مصارف دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد. منابع و کتب قدیم، این قارچ را برای تنگی نفس، تقویت حافظه، افزایش قدرت بدنی، افزایش طول عمر، درمان بیماری‌‌‌‌های کلیه، کبد، آرتریت ورم مفاصل، آسم، زخم معده، دیابت و بی اشتهایی مفید دانسته اند. در چین و طی سالیان متمادیGanodermaبه عنوان اکسیری سنتی و مؤثر در درمان انواع بیماری ها شناخته شده بود. کلیه متون طب سنتی چین از این قارچ نام برده اند و آن را برای درمان انواع بیماری ها مؤثر می‌دانند.

امروزه از این قارچ که به صورت کشت شده در دسترس است برای مصارف درمانی متعددی چون سردرد، ضعف اعصاب، بهبود پارکینسون، بی خوابی، سرگیجه، هپاتیت، ایدز، نقرس، پیسی، آسم، کبد چرب، آکنه، تقویت کلیه، ام اس، دیابت، کاهش کلسترول، فشارخون، تقویت و افزایش رشد مو، مشکلات قلبی - عروقی، مسمومیت ناشی از مصرف قارچ‌‌‌‌های سمی، سرطان و... استفاده می‌کنند. از طرفی از بیست سال گذشته تحقیقات جدی بر روی ارزش تغذیه ای و ترکیبات موجود این قارچ دارویی در دنیا انجام شده و طی این دوره بیست ساله بیش از 322 گزارش در رابطه با ترکیبات شیمیایی قارچ گانودرما لوسیدوم و گونه‌‌‌‌های مرتبط نیز منتشر شده است.

به طور کلی مشخص شده که قارچ گانودرما دربرگیرنده بیش از 400 ماده مغذی است. مواد مغذی موجود در این گیاه شگفت انگیز می‌تواند سلامتی افراد را بیشتر کند. برخی از مواد مغذی مهم شامل پلی ساکاریدها، آنتی اکسیدان ها، آدنوزین، پروتئین و آلکالوئید است. این قارچ شامل پتاسیم، فسفر، کلسیم، ویتامین D,E,C,A و ویتامینBکمپلکس هم هست و به همین خاطر دارای ارزش تغذیه ای بسیار ارزشمند است. در سال‌‌‌‌های اخیر نیز در دانشگاه لیورپول انگلستان تحقیقاتی بر روی قارچ گانودرما صورت گرفته و نتایج آن نشان داده که این داروی گیاهی دارای خواص فراوان و مثبتی برای انسان است. از این رو امروزه مردم استقبال بی نظیری در استفاده از محصولات تهیه شده از گانودرما لوسیدوم دارند. محصولاتی مانند مکمل‌‌‌‌های غذایی، نوشیدنی ها، محصولات آرایشی، بهداشتی و محصولات دارویی از این دسته هستند. در کشور‌‌‌‌های دیگر مانند فیلیپین نیز علاوه بر موارد ذکر شده شامپو و خمیردندان گانودرما و در هنگ کنگ روغن‌‌‌‌های درمانی و کپسول اسانس آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که با وجود خواص بسیار، اما دوز مصرف این قارچ بسیار مهم است و حتماً باید زیر نظر پزشک و کارشناسان مربوطه مصرف گردد.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر