menusearch
asretafakor.ir

گیاه مامیران؛ دارویی طبیعی برای رفع مشکلات هضمی و گوارشی

۱۴۰۲/۴/۴ یکشنبه
(1)
(0)
گیاه مامیران؛ دارویی طبیعی برای رفع مشکلات هضمی و گوارشی
گیاه مامیران؛ دارویی طبیعی برای رفع مشکلات هضمی و گوارشی

مامیران یا سلندین یک گیاه چند ساله است که می‌تواند تا 3 فوت رشد کند. دارای شیره زرد نارنجی است که سمی است و می‌تواند باعث تحریک پوست شود. برگ ها لوبی و دندانه دار و گل های آن کوچک و زرد با چهار گلبرگ است. این گیاه میوه ای تولید می‌کند که شبیه یک کپسول کوچک و دراز است.

 

کاربردهای مامیران 

مامیران برای قرن ها در طب سنتی برای درمان انواع بیماری ها استفاده می‌شود. یونانیان و رومیان باستان از این گیاه برای درمان انواع بیماری ها از جمله مشکلات کبدی، عفونت چشم و بیماری های پوستی استفاده می‌کردند. در طب سنتی چینی، سلندین بیشتر برای درمان التهاب، سردرد و مشکلات قاعدگی استفاده می‌شد.

 

مامیران به طور سنتی برای خواص دارویی آن برای قرن ها مورد استفاده قرار گرفته است و تحقیقات علمی اخیر برخی از مزایای بالقوه آن را تایید کرده است. در اینجا برخی از مزایای بالقوهcelandineبزرگ آورده شده است:

 - سلامت کبد: اعتقاد بر این است که سلندین بیشتر دارای اثرات محافظتی کبدی است، به این معنی که ممکن است کبد را از آسیب محافظت کند. همچنین ممکن است تولید صفرا را تحریک کرده و از سم‌زدایی کبد پشتیبانی کند و آن را به یک درمان بالقوه برای بیماری‌های کبدی مانند هپاتیت و سیروز تبدیل کند.

 - سلامت پوست: خواص ضد التهابی، ضد باکتریایی و ضد قارچی سلندین بیشتر، آن را به درمان بالقوه ای برای انواع بیماری های پوستی تبدیل می‌کند. ممکن است در درمان اگزما، پسوریازیس، آکنه و سایر بیماری های پوستی موثر باشد.

 - سلامت دستگاه گوارش: سلندین بیشتر به طور سنتی برای درمان مشکلات گوارشی از جمله زخم معده، اسهال و یبوست استفاده می‌شود. ممکن است به تسکین و التیام دستگاه گوارش و همچنین تحریک هضم کمک کند.

 - سلامت تنفسی: اعتقاد بر این است که سلندین بیشتر دارای خواص خلط آور است، به این معنی که ممکن است به شل شدن و دفع مخاط از دستگاه تنفسی کمک کند. ممکن است در درمان سرفه، برونشیت و آسم موثر باشد.

 - سرطان: برخی مطالعات نشان داده اند که سلندین بیشتر ممکن است خواص ضد سرطانی بالقوه داشته باشد. ممکن است به مهار رشد و گسترش سلول های سرطانی کمک کند و آن را به یک درمان مکمل بالقوه برای سرطان تبدیل کند.

 - تسکین درد: سلندین بیشتر ممکن است اثرات ضد درد (تسکین دهنده) داشته باشد و آن را به یک درمان بالقوه برای شرایط درد مانند سردرد، دردهای قاعدگی و آرتریت تبدیل می‌کند.

 خطرات و موارد منع مصرف مامیران 

در حالی که مامیران بیشتر دارای چندین فواید بالقوه برای سلامتی است، برخی از خطرات و موارد منع مصرف در ارتباط با استفاده از آن نیز وجود دارد. در اینجا چند نکته مهم وجود دارد که باید در نظر داشت:

 

- سمیت: مامیران حاوی چندین آلکالوئید از جمله چلیدونین است که در دوزهای بالا می‌تواند ساست. شیره زرد مایل به نارنجی این گیاه می‌تواند باعث تحریک پوست شود و نباید خورده شود. مصرف مقادیر زیاد این گیاه می‌تواند باعث تهوع، استفراغ، اسهال و سایر علائم مسمومیت شود.

 - بارداری و شیردهی: اطلاعات کافی در مورد بی خطر بودن سلندین بیشتر در دوران بارداری و شیردهی در دسترس نیست، بنابراین بهتر است از مصرف این گیاه در این زمان ها خودداری کنید.

 - تداخلات با داروها: سلندین بیشتر ممکن است با برخی داروها، از جمله داروهایی که برای درمان فشار خون بالا، دیابت و افسردگی استفاده می‌شوند، تداخل داشته باشد. اگر دارویی مصرف می‌کنید، مهم است که قبل از استفاده از سلندین بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

 - جراحی: سلندین بیشتر ممکن است خطر خونریزی در حین و بعد از جراحی را افزایش دهد، بنابراین باید حداقل دو هفته قبل از هر گونه عمل جراحی از مصرف آن اجتناب شود.

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر