menusearch
asretafakor.ir

آزادسازی و فروش سهام عدالت

۱۳۹۹/۴/۱ یکشنبه
(1)
(0)
آزادسازی و فروش سهام عدالت
آزادسازی و فروش سهام عدالت

برای آزادسازی و فروش سهام عدالت چه اقداماتی باید انجام گیرد؟

در حال حاضر سهام عدالت به مرحله آزادسازی رسیده و به زودی دارندگان این سهام می‌توانند از سود و منافع فروش آن بهره مند شوند. بدین منظور بعد از آزادسازی سهام عدالت و انتخاب روش سهامداری مستقیم، متقاضیان فروش می‌توانند از طریق »سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید» نسبت به فروش دارایی خود اقدام نمایند.

 

به این منظور مراحل زیر به ترتیب باید توسط کاربر انجام پذیرد:

 

گام۱

در مرحله اول دارندگان سهام عدالت حداکثر تا ۲۹ خرداد ماه فرصت دارند نسبت به انتخاب «روش سهامداری مستقیم» در سامانه سهام عدالت اقدام نمایند. به این منظور با کلیک روی لینک زیر، در سامانه سهام عدالت پس از وارد کردن اطلاعات و ورود به پنل خود، «روش سهامداری مستقیم» را انتخاب نمایند.

 

گام۲

مرحله دوم انتخاب کارگزاری مفید به عنوان کارگزار فروش سهام شما است. کارگزاری مفید به عنوان همراه و راهنمای مشمولان سهام عدالت بستر لازم را برای مشاهده دارایی سهام عدالت و ثبت درخواست فروش آن فراهم کرده است. به این منظور روی لینک زیر کلیک کرده و وارد سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید شوید.

 

سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید

سوالات متداول

- چه کسانی می‌توانند سهام عدالت خود را به فروش برسانند؟

افرادی که در سامانه سهام عدالت روش «سهامداری مستقیم» را انتخاب کرده باشند و شماره موبایل به نام خودشان باشد، می‌توانند در سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید «ثبت نام» کنند و سفارش فروش خود را ارسال نمایند.

- اگر موبایل ثبت شده به نام خودمان نبود چه کنیم؟

ثبت نام غیرحضوری فقط مختص کسانی است که یک شماره موبایل به نام خود دارند. بنابراین اگر قصد ثبت نام بدون مراجعه حضوری دارید یک شماره موبایل به نام خودتان خریداری کنید و از ابتدای تیر ماه در سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید ثبت نام کنید.

چگونه سهام عدالت خود را در سامانه سهام عدالت مفید بفروشم؟

۱- در سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید ثبت نام کنید. توجه کنید که برای ثبت نام بایستی شماره موبایل به نام فرد باشد.

۲- پس از ثبت نام و ورود به سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید «ثبت درخواست فروش» را انتخاب کنید.
۳- در ستون «تعداد جهت فروش» تعداد سهمی از هر نماد را که تصمیم به فروش آن دارید، مشخص کنید.
۴- گزینه «ثبت درخواست» را انتخاب کنید.

چقدر از سهام عدالت را می‌توان فروخت؟

در حال حاضر می‌توان تا سقف ۳۰ درصد از ارزش کل دارایی را به فروش رساند. اگر سفارش شما بیش از ۳۰ درصد باشد با پیغام خطا مواجه خواهید شد.

پس از ثبت سفارش فروش سهام عدالت چه اتفاقی می‌افتد؟

در صورتی که دستور فروش را تا قبل از ساعت ۱۴:۰۰ هر روز ثبت کنید، در روز کاری بعد سفارش شما توسط کارگزاری در بازار عرضه می‌شود و در صورت انجام سفارش فروش، وجه آن دو روز کاری بعد به حساب شما واریز می‌گردد.

وجه حاصل از فروش سهام عدالت چه زمانی به حساب من واریز می‌شود؟

از زمانی که سفارش فروش را ثبت می‌کنید در صورتی که کارگزاری موفق به فروش دارایی شما شود، 3 روز کاری بعد وجه آن به حساب بانکی شما واریز می‌شود.

وجه حاصل از فروش ۳۰ درصد از سهام عدالت به چه میزان است؟

با توجه به اینکه قیمت ها در بازار متغیر هستند نمی‌توان به صورت دقیق بیان کرد. بنابراین بسته به اینکه چه زمانی و به چه قیمتی سفارش فروش شما انجام شود مبلغی که به حساب شما واریز می‌گردد ممکن است کمتر یا بیشتر از مبلغ درج شده در سایت در هنگام سفارش گذاری باشد. به طور مثال اگر ارزش دارایی فردی هشت میلیون تومان باشد، حدود دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به حساب آن فرد واریز می‌شود. توجه داشته باشید که قیمت های بازار متغیر هستند و بسته به روز فروش، دارایی شما با قیمت های متفاوتی به فروش می‌رسد.

روش سهامداری مستقیم در سهام عدالت به چه معناست؟

در این روش مالکیت و مدیریت سهام عدالت به صورت مستقیم و بدون واسطه به خود فرد منتقل می‌شود. به هر فرد به میزان سهام تخصیص یافته در شرکت های سرمایه پذیر، تعدادی از سهام شرکت های بورسی واگذار می‌شود. در روش سهامداری مستقیم، مسئولیت حفظ، نگهداری و مدیریت سهام بر عهده سهامدار است.

روش سهامداری غیرمستقیم در سهام عدالت به چه معناست؟

در روش غیرمستقیم، مالکیت و مدیریت سهام عدالت، از طریق شرکت های سرمایه گذاری استانی ساماندهی خواهد شد و سهامدار حق انتقال به غیر و دخل و تصرف در آن را نخواهد داشت. در این روش سود یا زیان قابل تخصیص به سهامدار براساس نحوه عملکرد شرکت های سرمایه گذاری استانی تعیین و تخصیص پیدا خواهد کرد. با این تفویض اختیار، سهام شرکت های سرمایه پذیر سهام عدالت متعلق به سهامدار توسط شرکت های سرمایه گذاری استانی ساماندهی می‌شود. افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده اند، سهامدار شرکت های سرمایه گذاری استانی خواهند بود.

سهام عدالت را کجا بفروشیم؟

دارندگان سهام عدالت ابتدا بایستی آزادسازی را انجام دهند، سپس هر سهامدار می‌تواند با انتخاب روش سهامداری مستقیم و با استفاده از سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید نسبت به فروش دارایی خود اقدام نماید.

ارزش سهام عدالت چقدر است؟

با استفاده از سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید ارزش روز دارایی سهام عدالت هر فرد قابل مشاهده است.

چرا سهام عدالت به پرتفوی من در کارگزاری اضافه نمی‌شود؟

پرتفوی سهام عدالت شما قابلیت اضافه شدن به پرتفوی نزد کارگزاری را ندارد و معاملات آن نیز در سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید قابل انجام است. برای انجام معامله در سهام عدالت امکان معاملات آنلاین مانند سایر سهام ها وجود ندارد و سامانه های آنلاین کارگزاری مانند ایزی تریدر قابلیت معامله در سهام عدالت را ندارند. بنابراین ثبت تغییر ناظر بر روی نمادهای سهام عدالت غیر ممکن است. برای مشاهده پرتفوی سهام عدالت خود از طریق لینک زیر ثبت نام کنید و پس از ورود بر روی مشاهده پرتفوی کلیک کنید.

منبع : کارگزاری مفید