menusearch
asretafakor.ir

ورود گیاهان دارویی به بورس

۱۳۹۹/۲/۱۷ چهارشنبه
(0)
(0)
ورود گیاهان دارویی به بورس
ورود گیاهان دارویی به بورس

علی شریعتی مقدم، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران اعلام کرد: به زودی میان اتاق بازرگانی ایران، وزارت جهاد کشاورزی و بورس کالای ایران مذاکراتی صورت میگیرد که به دنبال آن، زمینه عرضه انواع گیاهان دارویی و خشکبار در بورس فراهم خواهد شد.

تفکر نیوز: علی شریعتی مقدم گفت: اقدامی که در حوزه محصول زعفران از چند سال قبل شروع شده و امروز شاهد مطرح شدن این محصول در دنیا، رشد صادرات و ارزآوری و بهبود شرایط این صنعت هستیم در شرایطی است که سایر اقلام گیاهان دارویی و خشکبار ایران از نظر کمی و کیفی با زعفران هم رتبه هستند و باید برنامهریزی مناسب برای بهبود بازار داخل و صادراتی این محصولات نیز انجام شود.

شریعتی مقدم افزود: آنچه مسلم است، نیاز به استانداردسازی و شفافیت باز ار گیاهان دارویی و اقلام خشکبار است که ما نیز باید همانند دنیا از تجربه بورسهای کالا در این زمینه استفاده کنیم؛ اتفاقی که در خصوص زعفران، زیره و پسته نیز در بورس کالای ایران رقم خورده است.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه بورس کالا در مقطع اخیر به کمک بهبود فرآیندهای بازاری بخش کشاورزی آمده و باید از این فرصت استفاده کرد، اظهارکرد: پیشنهاد میکنم با یک برنامهریزی دقیق میان اتاق بازرگانی ایران، وزارت جهاد کشاورزی و بورس کالای ایران، کالاهای بومی استانهای مختلف برای ورود به بورس اولویتبندی شوند تا یک اقدام ملی و بزرگ در راستای توسعه صنعت داخلی و صادرات محصولات کشاورزی رقم بخورد.

شریعتی مقدم عنوان کرد: به تازگی از بورس آمستردام بازدیدی داشتم و مشاهده کردم که ظرف چند ساعت انواع گل و گیاه از سراسر دنیا با ارزش بسیار بالا روی تابلوی معاملات این بورس خرید و فروش میشود و تنها در یکی از مراکز این بورس، ۳ میلیارد دلار صادرات صورت میگیرد. با این تفاسیر چرا ما با این همه گیاهان دارویی و خشکبار درجه یک، از بورس کالا در بالاترین سطح حمایت نمیکنیم؟ به این ترتیب توصیه میشود به زودی با هماهنگیهای انجام شده که اتاق بازرگانی آمادگی کامل خود را اعلام میکند، شرایط برای عرضه سایر گیاهان دارویی و خشکبار علاوه بر زعفران و پسته در بورس کالا فراهم شود.

 

 

 

HTML Iframes

Document content goes here...

Document content also go here...

منبع: ایرنا